Využití

 

Velikost, hmotnost, celkově vyvážené tělesné proporce ve spojitosti s povahovými vlastnostmi pro chodské psy typickými a ve spojení s chutí do jakékoliv aktivní činnosti, jsou hlavním důvodem toho, že chodský pes je velmi všestranný a vhodný k mnoha výcvikovým a sportovním disciplínám - od všestranného výcviku k méně tradičním kynologickým sportům.

Je však především skvělým rodinným psem, společníkem a temperamentním hlídačem.

 

O všestranný výcvik je mezi majiteli CHP stále větší zájem. Svědčí o tom stoupající počet složených zkoušek. (viz tabulka)

I když v souhrnném součtu složených zkoušek převažují zkoušky základní, stále častěji se objevují složené všestranné zkoušky podle NZŘ, IPO, TART, nebo i zkoušky záchranářské.

Všestrannou vrcholovou zkoušku IPO 3 složilo již (rok 2009) 5 CHP: Ch., Jch. Endy Bryvilsár, Dendy Stamo-bud, Ch. Gar z Dašického zátiší, Garny Cidabro a Argo Donaldíno.

Zde je vidět další plus chodského psa - linie se nedělí na pracovní a exteriérové, neboť zrovna psi úspěšní ve výcviku jsou úspěšní také na výstavách.

Gar z Dašického zátiší je prozatím jediným psem, který prezentoval plemeno na VZ podle IPO 3 a to na výběrových závodech MSKS v letech 2007 a 2008.

Endy Bryvilsár se účastnil praktického zásahu při záchranné akci.

Stopařské zkoušky IPO-FH a FH 2 mají na svém kontě Arie od Koňské hřívy a Annie Velká Ledhuje. Obě tyto feny reprezentují chodského psa na stopařských závodech.

V roce 2007 se umístily na předních příčkách na M MSKS stopařů podle FH 2 - Annie 2.místo a Arie 3.místo. Annie Velká Ledhuje v roce 2007 bojovala na MR stopařů podle IPO-FH. Arie od Koňské hřívy se také v roce 2005 účastnila M ČR stopařů podle IPO-FH a v roce 2006 VZ MR stopařů. Arie od Koňské hřívy je momentálně jediný chodský pes se složenými zkouškami ZPS 2 a ZVV3. Za zmínku určitě stojí také účast na MR stopařů SKS TART podle SPT2 Williho Prima Nova a účast Draga Gold Nova na mistrovství MSKS stopařů.

Z výše uvedeného vyplývá, že chodští psi mají vynikající čichové schopnosti, nutno však přiznat, že jejich slabším místem, vzhledem k jejich jemnějším tělesným proporcím oproti některým jiným pracovním plemenům, je menší razance při obranách. V rámci plemene tak mají lepší předpoklad pro kvalitnější obrany větší a mohutnější jedinci.

Základem k dosažení takových výsledků, jaké mají výše jmenovaní jedinci jsou důležité: úzký kontakt se psem, poskytnutí dostatečného času na celkový vývoj osobnosti chodského psa a při výcviku uplatnění klidného a pozitivního přístupu. Základem výcviku by měla být hra. Nátlak, drill ani uspěchání výcviku už od malého štěněte nepatří mezi pravidla pro výcvik tohoto plemene.

 

Pokud by některá disciplína měla být označena za královskou disciplínu CHP, navíc s velkým praktickým dopadem, byl by to záchranářský výcvik.

CHP zde začínají být hojně vyhledáváni pro svou velikost, obratnost, vrozenou lásku k lidem. Jedinci určení k tomuto typu výcviku také nesmí být vzhledem k terénu, po němž se pohybují, zbrklí.

Záchranářskému výcviku se věnuje několik CHP, ale legendou je dnes již nežijící pes Daren Garsia, držitel atestu IZS.

Svůj vynikající čich a výbornou orientaci využil při mnoha pátracích záchranných akcích u nás i v zahraničí (záchranářské práce po zemětřesení v Turecku).

Výběrových závodů se v roce 2008 zúčastnila Xena Bryvilsár. Další nadějí v této disciplíně je mladinká fenka Old Grace z Dašického zátiší, která má již složené 3 zkoušky.

Více o tomto druhu výcviku je možno nalézt zde: www.zachranari.cz

 

Agility je v současné době nejpopulárnějším sportem nejen mezi chodskými psy. Česká reprezentace v tomto sportu stála již nejednou na stupních vítězů při Mistrovství světa.

Tým pes a psovod při něm překonává parkur. Úkolem psovoda je projít rozhodčím postavený parkur, během několika minut si zapamatovat trať a následně provést psa parkurem pomocí pokynů v přesném sledu, v co nejkratším čase a s co nejnižším počtem chyb.

Předností chodských psů zde je pohyblivost, mrštnost, výborná ovladatelnost, ochota spolupracovat a nekonfliktnost.

Před několika lety běhali nejúspěšněji Gabra na Barance a Willi Prima Nova. Oba závodili v elitní kategorii A3 a zúčastnili se Mistrovství republiky (Willi 8. místo, Gabra 3. místo). Gabra byla také v oficiální reprezentaci ČR. Kromě nich to byl dříve ještě v kategorii A2 Fox Prima Nova, který jezdil i do Rakouska a třikrát se zúčastnil MČR a Ch. Darri Stamo-Bud.

V současné době běhá agility řada mladých jedinců v kategorii A1 a A2.

V roce 2009 proběhlo 1 . Mistrovství plemene CHP.

Mezi 12 účastníky hlavní soutěže zvítězil tříletý Ch. Roky Bryvilsár, běhající v kategorii A2. Nejnadějnějším začínajícím chodským psem byla vyhlášena mladinká Akira Draugluin.

Do budoucna lze očekávat, že v tomto sportu se bude objevovat stále více CHP doma i v zahraničí.

Všechny důležité informace o tomto sporu najdete zde: www.klubagility.cz

 

Dalším sportem, kde se chodští psi hojně objevují, je dogtrekking, ve kterém vynikají svou vytrvalostí a neúnavností. Na delší tratě (tzv. long) se pravidelně vydávají a výborně umisťují Zaro Bryvilsár, Grini Prima Nova či Sion od Strážné skály. Grini si dokonce se svým psovodem vybojovala parádní bronzovou medaili na MČR 2007! Často se s mnoha chodskými psy setkáme také na kratších tratích (tzv. mid), ovšem po příchodu do cíle je zřejmé, že pouhých 30-50 km tyto vytrvalce rozhodně nedokáže unavit.

 

Pro nápadité majitele psů je tu tanec se psem a dogdancing (jedná se o dva podobné sporty).

Nejúspěšnějším zástupcem v tomto sportu byla šikovná fenka Chamonixa Prima Nova, která se několikrát úspěšně účastnila i MČR - v roce 2005 si dokonce vytančila titul Mistr ČR! Z dalších zástupců věnujících se tanci lze jmenovat např. Orchideu Lukato Gold.

Informace o této disciplíně najdete zde: www.tanecsepsem.cz

 

Mezi nejmladší sporty u nás patří dogfrisbee.

Zjednodušeně řečeno jde o sport, kde psovod hází speciální disky, které pes za letu chytá. Ch. Darri Stamo-Bud se již zúčastnil mnoha závodů a seminářů po celé Evropě. Kromě toho závodil také v elitních kvalifikačních kategoriích na Mistrovství Evropy 2007 v Polsku (kde mu jen o vlásek unikl postup na světové finále. Není však jediný, kdo v této disciplíně úspěšně závodí. Za fenky lze jmenovat např. Airu z Horské samoty.

Informace o této sportovní disciplíně najdete zde: www.discdog.cz

 

Disciplína, kde mohou chodští psi opět projevit svou lásku k lidem a navíc i svou trpělivost. Také canisterapeutické zkoušky má několik chodských psů (např. Chuck z Dašického zátiší, Akira Draugluin)

 

Jedním z nejnovějších českých objevů mezi psími sporty je obedience, které jako jeden z prvních cvičí Vick od Strážné skály.

Více o obedienci můžete najít srozumitelně napsáno zde: www.mk-vycvik.estranky.cz/stranka/obedience

 

A samozřejmě nelze opomenout pasení dobytka, jeden z nejstarších úkolů chodského psa. Několik jedinců je využíváno většinou k práci s ovcemi, své uplatnění najde chodský pes také u krav, koz či koní. Zkoušku vloh ovčáckého psa (ZVOP) má složeno již více chodských psů: Cedra Cidabro (využívána k práci se stády), Chamonixa Prima Nova, Ch. Darri Stamo-Bud, Vick od Strážné skály, Med z Dašického zátiší, ...

 

Závod se pořádá pro radost z pohybu a soutěživosti. Má prověřit fyzickou zdatnost, ovladatelnost a vzájemnou souhru mezi psem a psovodem.

Triatlon se skládá z plavání, běhu a jízdy na kole psovoda se psem. Může být pořádaný na různé vzdálenosti. Volba kategorie záleží na psovodovi.

Ve stejné podobě je Železný psovod, kde se může účastnit pes a psovod, který je členem, nebo čekatelem Záchranné brigády kynologů. Zde jsou i tratě delší, protože mají za úkol prověřit vytrvalost psa a také musí být splněn časový limit.

Tohoto závodu se zúčastnil za chodské psy v roce 2008 - Ch., JCh. Orin Bryvilsár a umístil se na 2. místě. Závod se skládal ze 100 metrů plavání, 20 km běhu u kola, 1 km běhu se psovodem.


Kromě výše jmenovaných sportů existují ještě další a vzhledem k výborným fyzickým i psychickým vlastnostem plemene je nejspíš jen otázkou času, kdy prorazí i v nich.

Zdroj: Klub přátel Chodského psa